Účtovník ťa bude stáť menej ako barber
Účtovník ťa bude stáť menej ako barber

Zisti, koľko v IT zaplatíš za účtovanie živnosti alebo SROčky.

Prechodom z TPP na kontrakt tvoj čistý príjem automaticky narastie aspoň o 20 %. Preto tento model spolupráce veľmi radi odporúčame našim klientom pri hľadaní nového jobu. 

Po našom odporúčaní sa však často stretneme s výhradou, že „ja neviem nič o účtovníctve“. Na to odpovedáme „A o oprave motora vieš dosť, keď jazdíš na aute?

Vážne, účtovníctvu svojej firmy rozumejú len tí, ktorí podnikajú ako účtovníci. A dokonca aj oni si na to najímajú ľudí, pretože inak by nemali čas venovať sa svojim klientom. Jednoducho si nájdeš účtovníka, ktorý sa o všetko postará.


Koľko naozaj stojí účtovanie programátorov

Živnostníci majú veľmi jednoduché účtovníctvo. Dokonca sa tak odborne nazýva - Jednoduché účtovníctvo a môžeš si ho predstaviť napríklad ako HTML-ko. Keby si sa veľmi nudil, zvládneš si ho viesť aj sám. Potrebuješ totiž spraviť jednu jedinú vec: raz ročne odovzdať daňové priznanie. 

Ak si uplatňuješ tzv. paušálne výdavky, tvoje daňové priznanie je pre účtovníka asi ako pre teba nakódiť ‚Hello world‘ stránku. 

Tomu levelu zodpovedá aj cena - účtovník pre tvoju živnosť bude stáť približne od 30 € do 100 € ročne. 

Živnosť sa však oplatí len do určitej výšky príjmov. Skôr či neskôr teda prejdeš na SROčku a tá už musí využívať Podvojné účtovníctvo. Povedzme, že to už je programovací jazyk.

Našťastie, ty stále nepredávaš mrkvu na tržnici, nezamestnávaš ľudí ani nenakupuješ kamióny tovaru. V preklade, od účtovníka potrebuješ len tie najzákladnejšie služby. Oproti živnosti je hlavný rozdiel v tom, že musíš preukazovať aj náklady a podľa počtu faktúr či blokov sa potom vypočíta cena za účtovanie. 

Bude to niekde v rozpätí od 200 € do 500 € ročne. Rozrátaj to na mesiace a zistíš, že viac míňaš na barbera či na streamovacie služby.

V prípade, že tvoj ročný príjem prekročí 49 790 €, staneš sa platcom DPH a k výdavkom na účtovníctvo si prirátaš ešte približne 30 %.


Keďže po zrušení TPP tvoje príjmy pekne narástli, tieto výdavky ich vôbec neohrozia. A priznajme si, 200 € za rok vieme minúť aj na väčšie nezmysly. Podeľ sa o tie svoje v komentároch na Facebooku. 😊

Najčítanejšie blogy

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Komu sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu a čo si pri tom všímať.

ariva
pred týždňom
TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

Tiež v tomto upgrade: Apple predstavil modelový rad iPhone 14 a NASA odkladá štart misie na Mesiac.

ariva
pred 2 týždňami
Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Ak so štátom komunikuješ elektronicky a máš občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, do konca roka musíš ísť na políciu a vybaviť si nový.

ariva
pred 2 týždňami