TPP znamená Trvalo Podhodnotený Programátor
TPP znamená Trvalo Podhodnotený Programátor

Prosím, začnime už v IT zarábať normálne peniaze.

Disclaimer: V tomto článku sme viaceré účtovné pojmy zjednodušili pre ľahšie vysvetlenie. Užívaj ho s rozumom.

Poznáš svoju cenu?

Na trhu je dlhodobý nedostatok IT špecialistov. Pandémia tento problém ešte prehĺbila, pretože po krátkej pauze sa zrazu projekty rozbehli a vo veľkom naberajú. Firmy sú tak ochotné platiť za najžiadanejšie technológie aj o 20 % viac.

Pri týchto podmienkach je prekvapivo ľahké šliapnuť vedľa. Podporený rastom cien si môžeš vypýtať priveľa a zistiť, že aj horiaci projekt má obmedzený budget. 

Programátori svoju cenu premršťujú aj preto, že sa porovnávajú s inými špecialistami v rovnakej technológii. Lenže nijakí dvaja špecialisti a nijaké dva projekty nie sú rovnaké. Vždy treba hľadať ten správny match medzi tvojimi kvalitami a možnosťami firmy.

Najsmutnejší prípad je však to, keď ajťáci zarábajú menej, než by mohli, a budget firmy je pritom úplne v poriadku. 

via GIPHY

TPP ťa pripravuje o polovicu príjmov

 Pri zamestnaní do štátu odchádza 40-50 %* tvojho výkonu – je to súčet daní, sociálnych a zdravotných odvodov.

Ak si založíš živnosť, za prvý rok nezaplatíš do sociálnej poisťovne ani cent. Vďaka tomu do štátu z celého roka ukrojíš len 8-15 %* podľa výšky zárobku. Dane aj zdravotka sa totiž rátajú zo zisku, no ten je vďaka tzv. paušálnym výdavkom vždy len 40 % príjmov a ešte existuje aj 4 400-eurová nezdaniteľná časť.

Pri podnikaní na SROčku si odvody nastavuješ podľa toho, ako ti to vyhovuje, a daň zo zisku zaplatíš najprv za firmu 15 % alebo 21 % podľa celkového výkonu a ešte 7 %, keď si ho vyplatíš do súkromných rúk. Teda aj keby si do nákladov nedal ani jeden blok, prídeš len o 21-27 %* tvojich príjmov. Navyše, minule sme napísali, ako môžeš do nákladov dostať každodenné výdavky.

Vzorový príklad:

Čistá mzda 1800 €, hrubá je takmer 2500 € a tzv. superhrubá mzda, teda koľko reálne stojíš firmu, je o čosi viac než 3300 €.

Keby si s rovnakými kvalitami na rovnakom projekte alebo pre tú istú firmu programoval na živnosť a posielali by ti výšku hrubej mzdy, každý mesiac by si mal v čistom minimálne 2 200 €. 

Férová cena by však mala byť ešte vyššia - niekde medzi hrubou a superhrubou mzdou. Tebe tak ostane viac a projekt ešte stále ušetrí. WIN-WIN

*Pri výpočte sme vychádzali z tejto kalkulačky.

Ale ja neviem nič o účtovníctve

Nemaj strach, to nevie 90 % živnostníkov a veselo podnikajú. Pre teba to znamená len cca 100 € ročný náklad na účtovníka pri živnosti s paušálnymi výdavkami a nízke stovky ročne v prípade SROčky.

Jediné číslo, ktoré musíš poznať, je 20 %.

Samotnou zmenou TPP na živnosť zarobíš v čistom aspoň o 20 % viac. 

Okrem toho získaš väčšiu slobodu pri striedaní jobov a môžeš skúsiť freelancovať na krátkodobých projektoch, ktoré platia o 20-30 % viac. Alebo si fixneš bývanie s lepšou hypotékou.

No ak je to pre teba stále neznámy framework, sme ti k dispozícii. Našim klientom pomáhame s prechodom na kontrakt aj s nastavením správnej ceny na správnej pozícii pre správny projekt.

Alebo sleduj našu rubriku freelance aj naďalej a zistíš, že podnikanie v IT nie je nijaký strašiak ✌

Najčítanejšie blogy

Ako si v práci vyjednať vyšší plat? Rady pre ajťákov

Ako si v práci vyjednať vyšší plat? Rady pre ajťákov

Koľko si pýtať pri dohadovaní pláce, ako si to odôvodniť a na čo nezabudnúť myslieť.

Roman Varga
pred 2 dňami
11 tipov na boj s prokrastináciou

11 tipov na boj s prokrastináciou

Zopár malých hackov, ktoré ti pomôžu s tvojím veľkým problémom.

ariva
pred 2 dňami
Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Komu sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu a čo si pri tom všímať.

ariva
pred týždňom