Štát spúšťa hackatony, Facebook čelí ďalšej žalobe a iOS 16 predstavil nové bezpečnostné funkcie
Štát spúšťa hackatony, Facebook čelí ďalšej žalobe a iOS 16 predstavil nové bezpečnostné funkcie

Prečítaj si o tech novinkách, ktoré nás zaujali počas minulého mesiaca.

Štát v októbri odštartoval sériu hackathonov zameraných na podporu inovácií

Cieľom projektu je priniesť zjednodušenie a digitalizáciu procesov verejnej správy vrátane vývoja a testovania navrhovaného riešenia a jeho následného uvedenia do užívania.

Náklady na organizáciu pokryje z Plánu obnovy a na programe bude 20 podujatí, ktoré sa budú konať postupne do roku 2026. Hlavnou motiváciou okrem efektívnej digitalizácie je prize money v hodnote až 6 000 €.

Program najbližších hackatonov a podrobné informáie nájdeš na Hacknime.to.Meta čelí žalobe za porušenie pravidiel Apple

Žalobcovia tvrdia, že Meta sleduje online aktivitu používateľov tak, že ich privádza do webového prehliadača zabudovaného do Facebooku a vkladá JavaScript na stránky, ktoré navštevujú. Tento kód umožňuje spoločnosti monitorovať „každú jednotlivú interakciu s externými webovými stránkami“, vrátane toho, kde kliknú a aké heslá a iný text zadávajú.

Keď používatelia kliknú na odkaz v aplikácii Facebook, Meta ich automaticky nasmeruje do prehliadača v aplikácii, ktorý monitoruje, a nie do predvoleného prehliadača smartfónu. Pravidlá Applu pritom jasne uvádzajú, že aplikácia má právo monitorovať činnosť používateľov len v rámci svojho vlastného ekosystému, čo podľa žalujúcich Meta porušila. V žalobe sa taktiež uvádza, že Facebook nepožiadal o udelenie súhlasu so sledovaním po presmerovaní do prehliadača a ani o ňom neinformoval používateľov.

Viac sa dočítaš na TechCrunch.


IOS s dvomi novými bezpečnostnými funkciami

Apple navrhol bezpečnostnú kontrolu ako funkciu pre používateľov, ktorí sú vystavení riziku domáceho násilia alebo v súčasnosti zažívajú domáce násilie. Nástroj centralizuje množstvo ovládacích prvkov na jednom mieste, aby používateľom uľahčil správu a odvolanie prístupu k údajom o ich polohe a resetovanie povolení súvisiacich s ochranou osobných údajov. Na druhej strane režim uzamknutia je určený pre používateľov, ktorí potenciálne čelia cieleným útokom spywaru a agresívnemu hackerstvu podporovanému štátom.

Táto funkcia komplexne obmedzuje všetky nepodstatné funkcie systému iOS, takže existuje čo najmenej potenciálnych bodov vstupu do zariadenia. Keďže čoraz viac vlád a represívnych subjektov na celom svete začalo nakupovať výkonný komoditný spyware, aby sa zamerali na jednotlivcov mimoriadnej dôležitosti alebo záujmu, všeobecná bezpečnostná ochrana iOS nedokázala držať krok s týmito špecializovanými hrozbami.

Viac o týchto funkciách nájdeš na Wired.

 

Čítaj tiež: Ako si v práci vyjednať vyšší plat? Rady pre ajťákov

Najčítanejšie blogy

Ako využiť svoj LinkedIn tak, aby ti prinášal zaujímavé ponuky

Ako využiť svoj LinkedIn tak, aby ti prinášal zaujímavé ponuky

Si developer? Využi svoj LinkedIn naplno a získaj relevantnejšie ponuky projektov. V tomto článku nájdeš niekoľko tipov.

ariva
pred 2 dňami
Rebríček najžiadanejších programovacích jazykov a ďalšie developerské novinky

Rebríček najžiadanejších programovacích jazykov a ďalšie developerské novinky

Prečítaj si tohto mesačné správy z IT sveta.

ariva
pred týždňom
„Adapt or die“ platí aj na pracovnom trhu

„Adapt or die“ platí aj na pracovnom trhu

Pracovný trh aj technológie sa menia. Adaptuj si správnu mentalitu na to, aby si sa presadil. Prečítaj si tipy nášho CEO.

Roman Varga
pred týždňom