Ako si do konca roka zvýšiť náklady a platiť menšie dane
Ako si do konca roka zvýšiť náklady a platiť menšie dane

5 otázok, ktoré sa chceš opýtať svojho účtovníka, keď sa blíži december.

1. Aké sú najčastejšie náklady, ktoré si môžem uplatňovať v eseročke?

V IT prostredí sú to najmä rôzne licencie, softvér, počítač, klávesnica, myš, kancelársky nábytok, tlačiareň, prípadne nájom za kancelárske priestory.

Čítaj náš podrobnejší článok o účtovných nákladoch: Ako legálne zaúčtovať každodenné výdavky ajťákov


2. Ako si optimalizovať náklady pár mesiacov pred koncom roka?

Daňový úrad si dáva pozor na fiktívne náklady, preto sa nesnaž nasilu si vymýšľať účtovné príbehy a do nákladov si dávaj iba veci, ktoré ti reálne pomáhajú zveľaďovať podnikanie. 

Radšej tie peniaze zdaň, budeš mať zisk a pokoj. Možností, ako si znížiť daňový základ, je niekoľko, napríklad kúpa drobného majetku, rekonštrukcia, modernizácia, kancelárske zariadenie – jednoducho hmotný majetok s obstarávacou cenou 1 700 eur a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok.

Tak isto si môžeš zaplatiť za služby typu vyhotovenie audítorskej správy, marketingový prieskum a pod... Úhrada za službu však musí prebehnúť ešte v tomto roku.

 

3. Čo sú reprezentačné náklady? Je to daňovo uznateľný náklad?

Reprezentačné náklady môžu byť obedy, kávy a iné pohostenie s tvojimi obchodnými partnermi: káva, čaj či minerálky na pracovisku.

Výdavky na reprezentáciu bohužiaľ nie sú uznateľné, to znamená, že nemôžu znížiť základ dane. To znamená, že firma ich zaplatí, ale Za reklamné predmety sa nepovažujú darčekové reklamné poukážky, alkohol a tabakové výrobky (výnimku máš, ak vyrábaš alkohol alebo tabakové výrobky).

4. Čo mi hrozí, ak si dám do nákladov niečo, čo tam nepatrí?

Ak príde daňová kontrola a neuzná ti nejaké náklady, môžu nastať dva prípady. 

V lepšom a bežnejšom prípade iba doplatíš daň a zaplatíš pokutu a penále. No ak daňový úrad skonštatuje, že išlo o vedomé a jednoznačné porušenie zákona, respektíve krátenie dane, hrozí ti trestnoprávne konanie. A to je proti základným princípom, na ktorých funguje náš IT svet.

 

5. Ak platím odvody za december v januári, v ktorom roku ich priznávam?

Ak zaplatíš odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne za december v januári 2023, priznávaš ich v daňovom priznaní za rok 2022.

 

Čitaj tiež: Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Ďalšie články