Sú IT joby v bezpečí počas nadchádzajúcej krízy?
Sú IT joby v bezpečí počas nadchádzajúcej krízy?

Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil jeden zo znakov nadchádzajúcej krízy - obrátená výnosová krivka. Tá predchádzala väčšine hospodárskych kríz, ktoré sa doteraz udiali. Neznamená to síce, že sa teraz svetová ekonomika zrúti cez noc, ale určite to je minimálne dôvod pripraviť sa na horšie časy.

Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil jeden zo znakov nadchádzajúcej krízy - obrátená výnosová krivka. Tá predchádzala väčšine hospodárskych kríz, ktoré sa doteraz udiali. Neznamená to síce, že sa teraz svetová ekonomika zrúti cez noc, ale určite to je minimálne dôvod pripraviť sa na horšie časy.Ako na tom bude pracovný trh v IT?

Predpokladaný nárast počtu pracovných miest v IT medzi rokmi 2016 a 2026 je pri niektorých pozíciách až 31% a IT špecialistov je naozaj nedostatok. To sa však môže počas krízy dočasne zmeniť a firmy sa budú snažiť namiesto hľadania nových špecialistov najmä udržať tých osvedčených. Namiesto tradičného medziročného rastu o veľkosti 10 až 20% sa trh dostane do stagnácie, alebo do poklesu, čo vyústi k odloženiu investícií o 12 až 18 mesiacov. 

Zaváži biznis model

Situácia nebude v každej firme úplne rovnaká a dôležitým faktorom bude aj biznis model danej firmy. Projektové firmy, a teda väčšina software housov, môžu zažiť až 20% pokles tržieb. Na druhej strane produktové firmy s dobrým financovaním, ktoré cielia na medzinárodný trh, kvôli konkurencii nemôžu poľaviť a situáciu sa budú snažiť využiť na maximum. 

Istotu nájdeš v rutinných projektoch

Inovatívnych projektov bude veľmi málo a väčšina projektových firiem sa bude sústrediť najmä na udržanie funkcionality esenciálnych informačných systémov, čím sa vyhne zbytočnému riziku. Špecialisti venujúci sa rutinným úlohám, pri ktorých ide najmä o udržanie hladkého chodu zabehnutého systému preto dôsledky krízy možno ani nepostrehnú. 

Budú hľadať tých najefektívnejších

Inovatívne projekty v produktových firmách budú pokračovať, do svojich tímov však budú brať ľudí, ktorí dokážu radikálne zefektívniť vývoj. Nie je preto na škodu mať absolútny prehľad v oblasti, na ktorú sa špecializuješ. Znalosť nových jazykov, knižníc, či frameworkov ti môže pomôcť presadiť sa aj vo chvíľach, keď to ostatní nebudú mať jednoduché.

Buď pripravený na zmeny

Je ťažké predpovedať, ktoré špecializácie budú mať počas krízy problémy a ktoré naopak nie. Preto ti môže pomôcť znalosť základov iných IT špecializácií, ktorým sa neplánuješ v budúcnosti venovať. Nové možnosti, ktoré sa ti otvoria, možno nebudú to pravé pre teba, no príjem naviac ti pomôže prekonať finančne tažšie časy, aby si sa neskôr mohol opäť venovať tomu, čo máš rád.

Maj finančnú rezervu

Ak nie si s firmou v trvalom pracovnom pomere, môže sa ti stať, že tvoj projekt odstrihnú z rozpočtu a nebude sa ti dariť nájsť novú prácu. Pre takýto prípad si odlož dostatočný finančný obnos na to, aby si vydržal aspoň do chvíle, než sa trhy opäť dostanú do normálneho stavu. To môže trvať niekoľko mesiacov, ale aj niečo vyše roka. My odporúčame mať pripravené úspory aspoň na jeden rok.


Ešte stále s určitosťou nevieme, kedy k nám kríza dorazí. Či už ale plánuješ staviť na istotu pri dlhodobých projektoch, alebo zariskovať s niečím krátkodobejším, u nás nájdeš mnoho zaujímavých ponúk, ktoré ti pomôžu na tvojej ceste. www.ariva.sk/pozicie


Ďalšie články