Nasaďte si alobalové topánky, sledujú nás už aj spod zeme
Nasaďte si alobalové topánky, sledujú nás už aj spod zeme

Tiež v tomto Upgrade: Tetris žije! a DNA je najlepšie úložisko na svete.

Nasaďte si alobalové topánky, sledujú nás už aj spod zeme

Technológia DAS (z angl. Distributed Acoustic Sensing) je známa už zopár rokov. V skratke by sme ju mohli opísať ako lacnejší seizmometer.

Keď cez nepoužívané optické vlákno pustíte signál, otrasy z povrchu narušia svetelný lúč a časť z neho sa vráti späť. Vy ho potom dokážete presne zmerať. Výskumníci pôvodne vnímali DAS ako efektívnejšiu náhradu aktuálnych seizmických staníc – dokážu merať aj veľmi vzdialené či slabé zemetrasenia, optické káble nepotrebujú nijaké napájanie a ich infraštruktúra je omnoho rozvinutejšia než sieť pôvodných meračov.

Počas pandémie však technológia našla nové využitie. V kampuse Penn State Univerzity tím výskumníkov využil podzemnú optiku, aby zmeral dodržiavanie lockdownu.

Vďaka rôznym frekvenciám chôdze (približne 1-5 Hz), dopravy (40-50 Hz) a ťažkých strojov z neďalekého staveniska (viac ako 100 Hz) tam vedci z podzemia sledovali život na univerzite.

Zdroj obrázka


Pokiaľ nevymyslia, ako nás sledovať aj cez DSL, tak na väčšine Slovenska môžu ostať konšpirátori pokojní. Technológia je však podľa nás prínosná a tešíme sa, ako bude ďalej dozrievať.

Prečítajte si viac v článku na WIRED.


Tetris žije!

...a dokonca sa vyvíja. Aj po viac než 30 rokoch od uvedenia na trh hráči prichádzajú s inováciami, vďaka ktorým prekonávajú zaprášené rekordy. Celý trik je v správnom používaní ovládača.

Ak ste iba príležitostný hráč alebo sentimentálny fanúšik, pravdepodobne ste padajúce kocky vždy ukladali pomocou DAS štýlu – na posun dielika zo strany na stranu ste jednoducho podržali šípku a počkali.

Pre profíkov je to však pomalé, a tak vznikol unikátny skill, hypertapping. Rýchle opakované ťukanie do ovládača posunie dielik rýchlejšie a vy získate vzácne stotiny. Unikátny bol iba dovtedy, kým neprišla dnešná generácia hráčov. Vedia bez problémov klikať 12-krát za sekundu a s hypertappingom v posledných rokoch ovládli všetky rebríčky.

Ale koncom minulého roka sa tetrisový svet zmenil znova. Vznikol tretí štýl, ktorý rýchlosťou klikania viac ako 20-krát za sekundu poráža hypertapping a jeho priekopník Cheez_fish s ním už stihol pokoriť niekoľko svetových rekordov. Bez podvádzania.

Odporúčame si pozrieť celý príbeh vo videu:


DNA je najlepšie úložisko na svete

Uskladňovať dáta je čoraz väčší problém. Pri pohľade na mestá serverov je zrejmé, že výskum v tejto oblasti potrebujeme viac ako osídlenie Marsu. Sledujeme pokusy zapisovať informácie laserom do skla či do kryštálov, ale ani to nám asi nebude stačiť.

Najväčšie technologické a vedecké firmy sa preto spojili, aby našli odpoveď. Zoskupenie DNA Data Storage Alliance zastupuje gigantov ako Microsoft či Western Digital a ich názov už jasne napovedá, o čo im ide.

Pokúšajú sa uskladňovať dáta v reťazcoch DNA.

Binárny kód sa preloží do sekvencie, ktorej DNA rozumie – ACGT, a pri extrahovaní sa zase preloží späť. Drobné straty, ktoré to môže spôsobiť, ľahko prekoná opravný algoritmus. Dôležité je, že deoxyribonukleová kyselina má dlhú životnosť a neuveriteľnú hustotu. Jeden gram DNA totiž dokáže uskladniť až 215 petabytov dát.

To znamená, že každá ľudská bunka je ako USB s kapacitou približne 770 kB

Hard disky tak možno čoskoro vymeníme za syntetizované vlákna DNA. Jednoznačne žijeme v budúcnosti.

Na úžasnú novinku sme narazili na portáli TechRadar.


Ak ťa v poslednej dobe zaujali iné novinky, podeľ sa o ne s nami v komentároch na Facebooku.


Najčítanejšie blogy

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Komu sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu a čo si pri tom všímať.

ariva
pred týždňom
TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

Tiež v tomto upgrade: Apple predstavil modelový rad iPhone 14 a NASA odkladá štart misie na Mesiac.

ariva
pred 2 týždňami
Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Ak so štátom komunikuješ elektronicky a máš občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, do konca roka musíš ísť na políciu a vybaviť si nový.

ariva
pred 2 týždňami