Vyžmýkaj z IT homeofficu maximum
Vyžmýkaj z IT homeofficu maximum

Práca z domu vždy znela lákavo. Vo chvíli, keď sa stane realitou zistíš, že takýto štýl práce je oveľa náročnejší, ako sa ti na prvý pohľad zdalo. Stačí však dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a aj v prostredí domova môže vzniknúť miesto, v ktorom budeš profesijne rásť.

Práca z domu vždy znela lákavo. Vo chvíli, keď sa stane realitou zistíš, že takýto štýl práce je oveľa náročnejší, ako sa ti na prvý pohľad zdalo. Stačí však dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a aj v prostredí domova môže vzniknúť miesto, v ktorom budeš profesijne rásť.Jasne si vyčleň pracovný priestor

Práca vo všemožných polohách a v rôznych kútoch miestnosti k homeofficu tak trochu patrí. Daj pozor na to, aby takýto štýl práce neobmedzil tvoju produktivitu.  Vytvor si priestor určený len na prácu. Neľakaj sa, nemusí to byť celá miestnosť. Stačiť ti bude aj obyčajný pracovný stôl. Ten bude od tej chvíle tvojou svätyňou určenou len na pracovné aktivity.

Aj na oblečení záleží

Môže sa ti to zdať nezvyčajné, ale aj oblečenie môže ovplyvniť tvoj pracovný výkon. Nechceme tým teraz povedať, že by si mal po dome chodiť celý deň v obleku. Dôležité je udržať najmä rannú rutinu pracovných dní, kedy už len vďaka základnej hygiene a prezlečení sa z pyžama do niečoho menej pohodlného urobí veľký rozdiel v kvalite tvojho pracovného nasadenia.

Vyhni sa prokrastinácii

Tento bod je určite zrejmý každému, kto niekedy vyskúšal homeoffice. Buď na seba prísny a vo svojej pracovnej zóne ignoruj čokoľvek, čo by ťa mohlo nejako vyrušovať. Nemyslíme tým len sociálne siete a notifikácie na smartfóne, ale aj okolie ako také. Oznám aj svojim blízkym, že vo svojom “kútiku” vlastne nie si doma, ale v práci.

Poctivo plánuj

Nemusíš svoje dni plánovať do bodky. Stačí, ak si vytýčiš na daný deň úlohy s jasne určenými deadlinami. Snaž sa odhadnúť reálny čas, ktorý by si mal na úlohe stráviť. Nastav ho tak, aby na teba tlačil, ale aby si sa ním nestresoval, ak to naozaj nie je potrebné. Do svojho plánu skús zakomponovať aj krátke pauzy. Ideálny pomer odpracovaného času a pauzy je približne hodina k 20 minútam. Do svojho plánu môžeš zakomponovať aj čas na fitko, vďaka ktorému prídeš na iné myšlienky.

Nezabudni na kontakt s ľuďmi

V konečnom dôsledku si doma dokážeš vybudovať miesto, kde budeš mať oveľa menej ruchov ako kdekoľvek inde. To však znamená aj viac izolácie od vonkajšieho sveta. Nestrať preto kontakt s ľuďmi. Vybehni s kolegami na pivo, aj keď sa možno zatiaľ poznáte len elektronicky, namiesto telefonátu s klientom ho zavolaj na kávu alebo čas od času pracuj v coworkingu. Možno sa ti dokonca podarí nájsť nových klientov.

Ak ti homeoffice naozaj nevyhovuje, alebo naopak, potrebuješ nájsť viac projektov, ktoré by si mohol robiť z domu, prejdi si našu ponuku pozícií na www.ariva.sk/pozicie.


Ďalšie články