Takto si udržíš zdravú chrbticu v sedavej práci
Takto si udržíš zdravú chrbticu v sedavej práci

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôsledkov sedavého zamestnania. Mnoho ľudí tieto symptómy neberie príliš vážne, no bolesti sa môžu rozšíriť aj do závažnejších problémov s chrbticou, ktoré sa riešia oveľa ťažšie. Existuje však niekoľko preventívnych riešení, ktorými môžeš zamedziť vzniku týchto problémov.

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôsledkov sedavého zamestnania. Mnoho ľudí tieto symptómy neberie príliš vážne, no bolesti sa môžu rozšíriť aj do závažnejších problémov s chrbticou, ktoré sa riešia oveľa ťažšie. Existuje však niekoľko preventívnych riešení, ktorými môžeš zamedziť vzniku týchto problémov.Seď správne

Základom zdravej chrbtice je dobré držanie tela. V tomto prípade tvoje držanie tela pri sedení. Bez akýchkoľvek podporných cvičení len správne sedenie urobí priepastný rozdiel. Ideálny uhol sklonu operadla je v tomto prípade 100 až 110 stupňov. Zo začiatku sa ti takýto štýl sedenia môže zdať nepohodlný a náročný na dlhšie udržanie, no postupom času si zvykneš.

Použi bedrovú opierku

Vystreté sedenie nie je ani zďaleka tou najpohodlnejšou polohou na trávenie dňa v kancelárii. Do svojho zdravého životného štýlu ale dokážeš vniesť trochu komfortu pomocou bedrovej opierky. Nielenže sa ti bude sedieť o niečo príjemnejšie, ale zároveň dostaneš svoj chrbát do ešte lepšej pozície ako predtým. 

Balans robí divy

Jednoduché balansové cvičenia dokážu posilniť tvoj chrbát, čím trochu odľahčíš chrbticu. Odborníci odporúčajú niekoľko-minútové cvičenia, pri ktorých sedíš pri prednej hrane stoličky a snažíš sa vystrieť chrbát ako najlepšie sa dá. V prípade, že máš možnosť sedieť v kancelárii na fitlopte, môžeš toto cvičenie posunúť ešte o kúsok ďalej sedením v jej strede.

Prispôsob si prostredie

Zdravie tvojej chrbtice nestojí len na správnosti sedenia a rôznych cvičeniach. Môžeš ho totiž ovplyvniť aj veľkým množstvom maličkostí. Ergonomická klávesnica a myš ti napríklad dokážu odľahčiť kúsok námahy z ramien. Sklon obrazovky zase ovplyvňuje časť chrbtice v okolí krku. Obrazovka by preto mala byť 5 až 7 centimetrov pod úrovňou tvojich očí.

Buď aktívny, ako sa len dá

Počas dňa by si mal dať hneď niekoľko páuz od neustáleho sedenia. Na to však často nie je čas. Využi preto na aktivitu menej náročné úlohy. Prejdi sa počas telefonátu alebo pri premýšlaní nad novou časťou algoritmu, postrečuj si krčné svaly počas hľadania riešenia bugu, prípadne si daj menšiu pauzu na poriadnu prechádzku alebo strečing.

Neboj sa firemných aktivít

Mnoho firiem zabezpečuje pre svojich zamestnancov rôzne aktivity, ktoré ti vedia dopomôcť k zdravšej chrbtici. Ak patríš medzi šťastlivcov a vo firme takéto možnosti máš, určite by si mal zvážiť návštevu plavárne, jógy, lyžiarskych zájazdov alebo Tai Chi. 


S nájdením jobu vo firme, kde okrem iného dbajú aj na tvoje zdravie, ti dokážeme pomôcť aj my. https://www.ariva.sk/pozicieĎalšie články