Novinky zo sveta IT: ChatGPT potrebuje pevnú ruku a GitLab napreduje práve vďaka AI.
Novinky zo sveta IT: ChatGPT potrebuje pevnú ruku a GitLab napreduje práve vďaka AI.

Reddit chce postaviť svoje API za paywall, ChatGPT nie je až taký spoľahlivý, ako sme si mysleli a GitLab ohlásil nové AI funkcie.

Nebude to také ľahké

Reddit začne účtovať spoločnostiam prístup k jej API, pretože mnoho firiem, ktoré vytvárajú chatbotov pomocou AI využívajú jeho databázu zadarmo. Steve Huffman hovorí: “Databáza Redditu je skutočne cenná. Jej hodnotu preto nemusíme najväčším spoločnostiam na svete dávať zadarmo.” Reddit je totiž skvelou platformou nie len pre ľudí, ale aj pre AI chatbotov vo výcviku. Na rozdiel od služieb ako je Common Crawl, umelá inteligencia dokáže vďaka Redditu zvýšiť svoju presnosť a imitovať správanie podobné ľuďom. 

Výška cien bude rozdelená do úrovní s rôznymi limitmi používania a širšími právami. Presné ceny ešte nie sú zverejnené, avšak zavedením tohto nového lukratívneho toku príjmov sa môže Reddit pripraviť na úspešné IPO.


Aj múdry schybí

Výskumníci z Université de Québec v Kanade zistili, že ChatGPT generuje nezabezpečené kódy. Na jeho nedostatky upozornili pomocou jednoduchého výskumu. Požiadali ChatGPT, aby vygeneroval 21 programov v piatich programovacích jazykoch. Sledovali bezpečnostné nedostatky, poškodenie pamäte či nesprávne implementovanú kryptografiu. 

Na prvý pokus sa mu podarilo vytvoriť iba 5 bezpečných programov. Navyše ChatGPT nedokázal rozpoznať, že vygeneroval nezabezpečený kód. Užitočné rady poskytol až po vyzvaní na odstránenie problémov. Aj kvôli tomuto vyžaduje práca s umelou inteligenciou skúseného programátora, ktorý si všimne chyby a zraniteľnosť kódov.

Nové AI funkcie

GitLab oznámil nové AI funkcie a rozšírenie podpory pre návrhy kódov. Pridal novú úroveň viditeľnosti pomocou Value Stream Dashboard a vylepšený compliance skener s licenciami spolu so zásadami schvaľovania licencií. 

Medzi nové vychytávky GitLabu patria:

  • Code Suggestions, ktoré môžu zlepšiť produktivitu vývojárov v rámci platformy DevSecOps. Sú bezplatné pre všetkých zákazníkov Ultimate a Premium v beta verzii. 
  • Value Streams Dashboard, ktorý ponúka cenné informácie o metrikách. Tie zjednodušia rozpoznanie vzorov a trendov, čo umožňuje optimalizáciu softvéru. 

Vďaka novým funkciám môžu organizácie minimalizovať riziko používania neschválených licencií, čo šetrí čas a námahu, ktoré by inak boli potrebné na manuálne zabezpečenie súladu. 

Zachytil si chyby pri kódovaní s ChatGPT aj ty? Podeľ sa o tvoju skúsenosť na našom Facebooku.

Ďalšie články