Ako naprogramovať stres
Ako naprogramovať stres

Nauč sa oklamať evolúciu, podať lepší výkon a žiť šťastnejšie.

Telo nepozná dobrý a zlý stres

V skutočnosti existuje iba jeden stres - základný program, ktorý nám nainštalovala evolúcia v rámci bezpečnostného upgradu. Jeho algoritmus je pomerne jednoduchý:

  • Zmysly identifikujú nebezpečenstvo a mozog spustí sekvenciu Bojuj alebo utekaj
  • Do systému sa vylúči adrenalín.
  • Ten zrýchli tlkot srdca, zvýši krvný tlak a rozšíri dýchacie cesty.
  • Do tela zrazu pumpuje extra porcia kyslíka, takže mozog je sústredenejší a rýchlejšie reaguje. Zmysly sú zaostrené.
  • Aby si stíhal dopĺňať kyslík, zrýchli sa ti dych.
  • Telo začne spaľovať energetické zásoby.

Toto všetko sa stane prv, než si vôbec uvedomíš, čo proces spustilo. Vďaka tomu stihneš včas odskočiť z cesty prichádzajúcemu autu. 


Runtime je dôležitý

Bez stresu by sme nedokázali efektívne čeliť ohrozeniu. No keď sa zdvíhaš z chodníka a auto už je v bezpečnej vzdialenosti, všetko treba vrátiť do pôvodného stavu. Alarm v mozgu stíchne, hormóny ustúpia, srdce spomalí a ty zase dýchaš normálne. 

Telo je pripravené zvládať tieto krátke akčné epizódy. Problém nastane, keď im musí čeliť dlhodobo. 

Žiaľ, stres bol naprogramovaný ešte v čase, keď naozaj každé ohrozenie mohlo skončiť smrťou a odvtedy neprešiel nijakým updatom. Preto sa spúšťa úplne rovnako, či sa k tebe blíži tiger, auto, deadline projektu alebo prvé rande.

Tvoj vnútorný alarm tak môže zvoniť bez prestávky niekoľko dní, týždňov aj mesiacov. Vtedy hovoríme o chronickom strese a ten môže mať vážne zdravotné následky. 

Našťastie, ako skúsený developer môžeš spraviť to, čo evolúcia nezvládla – naprogramovať stres nanovo.Prepni medzi hrozbou a motiváciou 

Fyzické prejavy stresu sú naozaj rovnaké. Rozdiel medzi tým, čo nájdeme označené ako zlý distress a dobrý eustress, je na psychickej úrovni.

Ak podnet, ktorý spustil program, vnímaš ako hrozbu, dostaví sa frustrácia, úzkosť a celková demotivácia. To vedie k zníženiu výkonu, čo ťa frustruje ešte viac. Ocitneš sa na šikmej ploche.

Situáciu si ale môžeš vyhodnotiť ako výzvu a vtedy využiješ zostrené zmysly, aby si naopak podal omnoho lepší výkon. Práca ťa bude baviť, dosiahneš lepšie alebo skoršie výsledky a to ťa poteší dvojnásobne. Dosiahneš flow – optimálny stav mysle, kedy si maximálne zameraný na riešenie problému a nič ťa nezastaví.

Stres treba preto vnímať ako open source. Keď sa nabudúce bude spúšťať, skús sa na situáciu pozerať ako na výzvu:

  • Akceptuj to, čo nemôžeš zmeniť.
  • Zameraj sa na prostriedky, ktoré máš k dispozícii.
  • Rozdeľ si problém na čiastkové ciele a začni ich riešiť po jednom.
  • Skús nájsť akékoľvek benefity, ktoré ti situácia môžeš priniesť.

S týmto prístupom môžeš hrozbu zmeniť na výzvu, oklamať evolúciu, podať lepší výkon a žiť šťastnejšie. To znie ako dobrý deal, čo povieš?

Ďalšie články