Vypýtaj si viac peňazí, ale počítaj s týmto
Vypýtaj si viac peňazí, ale počítaj s týmto

Poďme sa rozprávať o plate. Čo, chveje sa ti žalúdok? Nie si sám, pri tejto téme sa to stáva viacerým. Rozhodli sme sa, že ťa trochu pripravíme. Prečítaj si, čo môžeš pri takejto debate čakať a ako by mala vyzerať.

Venuj čas príprave

Potreba rozprávať sa o plate je úplne prirodzená. Pracuješ pre daného zamestnávateľa už dlhý čas, máš viac práce, viac zodpovednosti alebo sú v poslednej dobe tvoje schopnosti výrazným prínosom pre jeho biznis. Alebo jednoducho cítiš, že už je najvyšší čas. Priprav sa na to, že debata prebehne pravdepodobne s niekým, kto nemá úplný prehľad o tvojej práci. Preto ho o nej musíš informovať a mať pripravené nepriestrelné argumenty.

Deň pred rozhovorom si daj 30 minút na to, aby si si zhrnul pre a proti. Nacvič si to napríklad monológom v zatvorenej izbe alebo pred zrkadlom. Mal by si pôsobiť odhodlane a cieľavedome. Zrekapituluj si všetky projekty na ktorých si pracoval, vypichni svoju rýchlosť, samostatnosť, inovatívnosť či iné schopnosti, na ktoré si hrdý. Alebo máš nejakú víziu? Sem s ňou.

Deň D bez stresu

Rozhovor by si mal udržiavať v diplomatickej rovine. Priamo komunikovať svoje požiadavky, avšak citlivo a s priestorom na diskusiu. Druhá strana musí mať pocit, že má všetko pod kontrolou a rozumie tomu, čo žiadaš. Netrvaj bezhlavo na svojom. Ak dáš jasne najavo, že nie je problém dohodnúť sa, atmosféra pri rozhovore bude oveľa príjemnejšia. Aby si bol pokojnejší – na druhej strane je tiež človek, rovnaký ako ty. Dokáže ťa pochopiť a nezje ťa, keď sa opýtaš alebo požiadaš. A najmä, o tvojej mzde rozhoduje človek, ktorý takých rozhodnutí urobil stovky, čiže na túto tému je zvyknutý.

Dôležité je prejavenie lojality voči zamestnávateľovi. Vyjednávanie z pozície, že máš protiponuku od inej firmy, môže znieť ako vydieranie. Je možné, že odpoveďou na takéto jednanie bude dočasné zvýšenie platu, ale do ďalšieho kvartálu s tebou už rátať možno nebudú.

Aký výsledok môžeš čakať?

Na niečom sa dohodnete určite, to ťa môžeme ubezpečiť. Rátaj skôr s tým, že výsledkom bude kompromis. Dohodnutú sumu ti môžu odklepnúť hneď, alebo sa dohodnete na miľníkoch, ktoré budeš musieť ešte splniť. Plat ti môžu zvyšovať postupne. Už na stretnutí si stanovíte termíny, v ktorých môžeš očakávať vyššiu čiastku na výplatnej páske resp. faktúre. Zväčša sa časť dohody uplatňuje od nasledujúceho mesiaca a zvyšok napr. po pol roku a splnení dohody z tvojej strany.

Ak pracuješ na nejakom projekte, ktorý sa blíži ku koncu, podmienkou môže byť jeho úspešné odovzdanie. Alebo nové výzvy, akými sú leadovanie tímu, prebratie zodpovedností za projekty, sebarozvoj a podobne. Úspešné zhostenie sa týchto úloh bude určite riadne odmenené.

V každom prípade, koniec rozhovoru by mal byť víťazný ako pre teba, tak pre tvojho zamestnávateľa. Ty dostaneš čo si chcel a oni majú pocit, že za tvoju odmenu dostanú primerané výsledky.

Chceš vedieť, aké platy môžeš čakať na rôznych pozíciách? Pozri si naše ponuky jobov.Najčítanejšie blogy

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Prepoistiť sa do inej zdravotnej poisťovne sa dá do 30. septembra. Stojí to za to?

Komu sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu a čo si pri tom všímať.

ariva
pred týždňom
TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

TikTok možno sleduje každý tvoj pohyb prsta po obrazovke

Tiež v tomto upgrade: Apple predstavil modelový rad iPhone 14 a NASA odkladá štart misie na Mesiac.

ariva
pred 2 týždňami
Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Musím si do konca roka vymeniť občiansky za nový? Týchto ľudí sa to týka

Ak so štátom komunikuješ elektronicky a máš občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom 2021, do konca roka musíš ísť na políciu a vybaviť si nový.

ariva
pred 2 týždňami